Our product range includes a wide range of 120mm aac block, 70mm solid concrete block, 200mm solid concrete block, 160mm solid concrete block, 100mm solid concrete block and 150mm solid concrete block.
₹ 3000 / Cubic Meter Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 400x200 mm |
| Usage/Application | Side Walls |
| Block Material | Cement Concrete |
| Manufacturing Process | Manual |
| Compressive Strength | 5.0 MPa |
| Color | Grey |
| Water Absorption | < 5% |
| Thickness | 120 mm |
| Type | Solid Concrete Block |
| Brand | Durablocks |
Minimum order quantity: 6000 Cubic Meter
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 400x200 mm |
| Usage/Application | Side Walls |
| Block Material | Cement Concrete |
| Material | Fly Ash Concrete |
| Manufacturing Process | Manual |
| Color | Grey |
| Compressive Strength | 5.0 MPa |
| Application | Boundary / Compound Walls |
| Water Absorption | < 5% |
| Thickness | 70 mm |
| Type | Solid Concrete Block |
| Brand | Durablocks |
Minimum order quantity: 6000 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 600 X 200 mm(LxH) |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Compressive Strength | 10.0 MPa |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Heat Resistant |
| Weight | 6 Kgs |
| Thickness | 200mm |
| Type | Concrete Block |
| Brand | Durablocks |
| Design | Hollow |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 600 X 200 mm(LxH) |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Compressive Strength | 15.0 MPa |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Fire Resistant |
| Weight | 7 Kgs |
| Thickness | 160mm |
| Type | Concrete Block |
| Brand | Durablocks |
| Design | Hollow |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 600 X 200 mm(LxH) |
| Usage/Application | Side Walls |
| Color | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Design | Solid |
| Compressive Strength | 7.5 MPa |
| Resistance Durability | Fire Resistant |
| Weight | 7 Kgs |
| Thickness | 100mm |
| Type | Concrete Block |
| Brand | Durablocks |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 400 x 200 mm |
| Usage/Application | Side Walls |
| Block Material | Cement Concrete |
| Manufacturing Process | Manual |
| Color | Grey |
| Compressive Strength | 10.0 MPa |
| Water Absorption | < 10% |
| Thickness | 150 mm |
| Type | Solid Concrete Block |
| Brand | Durablocks |
Minimum order quantity: 6000 Piece
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Side Walls |
| Size | 600 X 200 mm(LxH) |
| Color | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Design | Solid |
| Resistance Durability | Water Resistant |
| Weight | 7 Kgs |
| Thickness | 225mm |
| Type | Concrete Block |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W x H) | 600 X 200 mm(LxH) |
| Compressive Strength | 7.5 MPa |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Shape | Rectangular |
| Design | Solid |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Water Resistant |
| Weight | 7 Kgs |
| Thickness | 75 mm |
| Type | Concrete Block |
| Brand | Durablocks |
Minimum order quantity: 5000 Piece
Nirav Shah (CEO)
HN Infra Products Private Limited
Shop No 68, Jay Yogeshwar Township 2, Ajwa Road
Vadodara - 390019, Gujarat, India