Our range of products include 8inch aac block, 9inch aac block, 6inch aac block, 4inch aac block, chemical bag for aac block and block joint mortar.
₹ 3000 / Cubic Meter Get Latest Price
| Size | 24x8x8 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Hollow |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Type | AAC Block |
| Resistance Durability | Fire Resistance |
| Weight | 7 Kgs |
| Brand | Durablocks |
Minimum order quantity: 6000 Cubic Meter
₹ 3000 / Cubic Meter Get Latest Price
| Size | 24x8x9 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Hollow |
| Resistance Durability | Fire Resistance |
| Type | AAC Block |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Weight | 6 Kgs |
| Brand | Durablocks |
Minimum order quantity: 6000 Cubic Meter
₹ 3000 / Cubic Meter Get Latest Price
| Size | 24x8x6 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Resistance Durability | Fire Resistance |
| Weight | 6 Kgs |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Type | AAC Block |
| Brand | Durablocks |
Minimum order quantity: 6000 Cubic Meter
₹ 3000 / Cubic Meter Get Latest Price
| Size | 24x8x4 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Weight | 7 Kgs |
| Type | AAC Block |
| Resistance Durability | Fire Resistance |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Brand | Durablocks |
Minimum order quantity: 6000 Cubic Meter
Get Latest Price
| Block Type | AAC Block |
| Thickness Range | 3-5 mm |
| Packing Size | 40 kg |
| Compressive Strength | M5 |
| Water Demand | 22-24 % |
| Setting Time | Fast Set |
| Color | Grey |
Get Latest Price
| Block Type | AAC Block |
| Thickness Range | 3-5 mm |
| Packing Size | 40 kg |
| Compressive Strength | M5 |
| Water Demand | 22-24 % |
| Setting Time | Fast Set |
| Color | Grey |
Nirav Shah (CEO)
HN Infra Products Private Limited
Shop No 68, Jay Yogeshwar Township 2, Ajwa Road
Vadodara - 390019, Gujarat, India